REKUPERACJA – wstęp

Po co wentylować dom?
By odprowadzić dwutlenek węgla, wilgoć i szkodliwe opary substancji, które emitują meble, wykładziny, dywany. Jest to absolutne minimum, które pozwala na zdrowe życie, kreatywne myślenie i prawidłowy rozwój dzieci.

Co to jest ta rekuperacja?
Rekuperacja to taki skrót myślowy i można powiedzieć kolokwializm. Prawidłowo powinniśmy mówić o wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Ten odzysk ciepła to właśnie rekuperacja a urządzenie, które to umożliwia – rekuperator. Rekuperator to centralka złożona z wentylatorów nawiewnego+wywiewnego, wymienniku odzysku ciepła, filtrów i czasem dodatkowych nagrzewnic.

Jak można odzyskiwać ciepło?
Aktualnie w rekuperatorach można spotkać 3 rodzaje wymienników: krzyżowe, obrotowe, krzyżowe przeciwprądowe. Najtańszymi są krzyżowe oferujące sprawność odzysku na poziomie ok 60-70%. Zmieniające się dyrektywy spowodowały, że ten rodzaj odzysku jest “w odwrocie” i większości producenci musieli z nich zrezygnować. Pozostają więc dwa. Wymiennik przeciwprądowy i obrotowy. Który lepszy? Każdy z nich ma nieco inne zalety. Najwięcej na rynku jest wymienników przeciwprądowych. Ich sprawność oscyluje ok 90%. Sprawność wymienników obrotowych (rotorów) jest o kilka procent niższa i z reguły oscyluje ok 80-85%. Więcej o zaletach poszczególnych wymienników znajdziesz w innym artykule.

Co to jest sprawność?
To ilość ciepła jakie jest w stanie odzyskać rekuperator z powietrza wywiewanego np. jeśli powietrze wywiewane ma średnio 23°C a na dworze jest -18°C to Sprawność na poziomie 85% w praktyce pozwala uzyskać temperaturę nawiewu na poziomie 17°C bez dogrzewania. Taka temperatura nawiewu w zasadzie nie wymaga wtórnego podgrzania i pracy nagrzewnicy